Coraz częściej słyszy się o różnego rodzaju oszustwach internetowych. Najczęściej są to strony imitujące serwisy bankowe, jednak istnieje również wiele innych niebezpieczeństw. Najbardziej podatne na nie są osoby, które sporadycznie korzystają z Internetu i nie potrafią rozpoznać zagrożenia. Z drugiej strony, trzeba przyznać, że nawet osoby, które swobodnie poruszają się po Internecie mogą paść ofiarami oszustwa. Przyjrzyjmy się niektórym metodom stosowanym przez oszustów oraz zastanówmy się w jaki sposób możemy uniknąć zagrożenia.

Oszustwa internetowe

Nawet jeśli korzystamy z Internetu w jak najbardziej uważny sposób, czasami po prostu nie jesteśmy w stanie uniknąć niebezpieczeństwa. Strony, które wyglądają na oficjalne wcale nimi nie są, a serwisy ogłoszeniowe czy aukcyjne mogą być furtką dla oszustów. Jako że to właśnie oszustwa przy transakcjach kupna i sprzedaży są najbardziej rozpowszechnione, przyjrzymy się im w pierwszej kolejności. Jeżeli zainteresowało nas konkretne ogłoszenie sprzedaży danej rzeczy, warto dokładnie mu się przyjrzeć, a przede wszystkim przeczytać opis. Nieraz zdarzało się, że sprzedawca oferował nie samochód, który jest widoczny na zdjęciu ogłoszenia, ale… jego zdjęcie! Informacja ta jest zazwyczaj zawarta w dość długim opisie aukcji i jeśli nie przeczytamy uważnie treści, możemy paść ofiarą oszustwa. Poza tym, nie zawsze sprzedawcy są uczciwi i pokazują wszystkie wady używanego sprzętu, samochodu, czy ubrań. Warto w takim przypadku pamiętać o prawach konsumenta jakie nam przysługują i domagać się zwrotu kosztów zakupu.

Bezpieczeństwo w Internecie

Oszustwa internetowe – przykłady

Nasze bezpieczeństwo w Internecie może być zagrożone również w sytuacji, kiedy to my chcemy coś sprzedać. Wystawiając dany przedmiot na jednym z popularnych serwisów ogłoszeniowych, możemy dostać wiadomość od osoby potencjalnie zainteresowanej zakupem. Zazwyczaj osoba taka wysyła regulamin, który do złudzenia przypomina regulamin oryginalnej strony ogłoszeniowej, na przykład olx. Znajduje się tam zapis, że sprzedający musi wejść w konkretny link udostępniony przez kupującego i wypełnić wymagane dane. Jest to oczywiście oszustwo mające na celu wyłudzenie danych osobowych, w najgorszym wypadku loginu i hasła do konta bankowego. Inną metodą oszustwa jest propozycja wysyłki opłaconym przez kupującego kurierem InPost. Tutaj zazwyczaj również sprzedający musi wypełniać formularz, który ma za zadanie ukraść nasze dane osobowe.

Bezpieczne korzystanie z Internetu

Jedną z metod, aby zabezpieczyć się przed wszelkimi tego rodzaju oszustwami, jest znajomość metod stosowanych przez oszustów. Trzeba jednak otwarcie przyznać, że te się zmieniają z dnia na dzień i czasami mogą nas zaskoczyć. Warto więc mieć na uwadze jeszcze inne środki ostrożności, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Na początek, należy zastanowić się dwukrotnie przed podaniem swoich danych osobowych osobom nieznajomym. Zazwyczaj nie jest to dobrym pomysłem, chyba że robimy zakupy w oficjalnych sklepach internetowych lub na portalach aukcyjnych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że powstaje coraz więcej serwisów, które wyglądają niemal identycznie jak te oryginalne, jednak są tylko ich wierną kopią, mającą na celu wyłudzenie danych i pieniędzy od niczego nieświadomych osób. Jak uchronić się przed takim niebezpieczeństwem?

Zasady bezpieczeństwa w Internecie

Zasady bezpieczeństwa w Internecie

Jedną z bardzo ważnych, a zarazem skutecznych metod na zabezpieczenie się przed oszustwami, jest sprawdzanie adresu, czy też linku do strony internetowej. Czasami różni się on od oficjalnej strony jedynie jedną literką, a czasem nawet mniejszym, niewidocznym na pierwszy rzut oka znakiem. Z drugiej strony, linki które składają się z ciągu przypadkowych znaków, czy też w inny sposób wzbudzają nasz niepokój, prawdopodobnie prowadzą do strony, która ma na celu wyłudzić nasze dane. Najlepiej po prostu wykasować wiadomość z takim linkiem. Warto też pamiętać, że nigdy żaden pracownik banku nie będzie wymagał od nas podania hasła do konta internetowego, co nieraz robią oszuści. Pamiętanie o tych wszystkich zasadach pomoże nam chociaż w pewnym stopniu uchronić się przed oszustwami internetowymi i zachować bezpieczeństwo w Internecie.

Bezpieczny Internet dla dzieci

Istnieje jednak jeszcze jedna kwestia, o której warto wspomnieć, a mianowicie bezpieczeństwo w Internecie dla dzieci. Często to właśnie dzieci poruszają się w sieci sprawniej niż rodzice, jednak nie znaczy to, że łatwo unikną wszelkich zagrożeń. Być może nie dotyczą ich oszustwa finansowe, gdyż po prostu nie dysponują dostępem do konta, czy kartami kredytowymi. Czyha na nie jednak wiele innych zagrożeń, a głównym z nich jest pedofilia. Często rodzice unikają rozmów na ten temat z dziećmi, uważając, że są one na to za małe. Jednak wszystko wskazuje na to, że im wcześniej uprzedzi się dziecko o niebezpieczeństwach jakie mogą na nie czyhać, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie na nie przygotowane. Nie wystarczy oczywiście powiedzieć dziecku o niebezpieczeństwach, ale należy również pokazać mu w jaki sposób może reagować na różne nieprzyjemne sytuacje, z jakimi może się zetknąć.