Jeszcze kilkanaście czy dwadzieścia lat temu posiadanie komputera wcale ni było takie oczywiste. Dla wielu w tamtym czasie wydawało się ono luksusem, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Dzisiaj sytuacja ta zmieniła się diametralnie. Komputery i laptopy znajdują się praktycznie w każdym domu, a ich posiadanie wydaje się być czymś oczywistym. Niejeden może się jednak zastanawiać czy faktycznie jest to konieczność i czy mimo wszystko w dzisiejszych czasach da się żyć bez komputera. Co prawda większość osób nie wyobraża sobie takiego scenariusza, zastanówmy się jednak czy jest to w ogóle możliwe.

Co ułatwiają nam komputery i Internet

Być może korzystając z jakiegoś programu czy aplikacji zdarzyło nam się pomyśleć, jak ludzie sobie radzili przed jego powstaniem. Wiele osób ma takie odczucia jeśli chodzi na przykład o mapy Google. Bez problemu zaplanujemy w nich trasę, zobaczymy która z możliwości jest najkrótsza i najszybsza, a także prześlemy ją na inne urządzenie. Poza tym, zostaniemy poinformowani o ewentualnych nieprzejezdnych drogach, czy remontach. Obecnie, mapy te uwzględniają nawet korki, możemy więc dokładnie obliczyć czas potrzebny na dojazd do danego miejsca. Możemy jedynie wyobrazić lub przypomnieć sobie (w zależności od wieku) jak to było korzystać z papierowych map. Jest to zresztą tylko jeden przykład tego w jaki sposób komputery i Internet ułatwiają nam życie. Właśnie dlatego wielu stwierdza, że życie bez tych narzędzi byłoby naprawdę trudne, szczególnie, że już do nich przywykliśmy.

Życie bez komputera

Mimo wszystko, jeszcze dość spora grupa osób decyduje się na życie bez komputera i bez Internetu. Są to, jak pewnie się domyślamy, głównie osoby starsze. Istnieje jednak również niewielka grupa młodszych osób, które decydują się na zrezygnowanie z tej zdobyczy technologicznej. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty – chcą poświęcić więcej czasu rodzinie i przyjaciołom, nawiązać z nimi bliskie relacje, nie oparte jedynie na komunikacji przez Internet. Poza tym, choć często nie zdajemy sobie sprawy, istnieją jeszcze miejsca na świecie gdzie dostęp do komputerów i Internetu jest utrudniony lub bardzo drogi. W takich miejscach ludzie szukają innych rozwiązań, co nie znaczy wcale, że są mniej szczęśliwi. Być może warto więc zastanowić się nad rezygnacją z korzystania z Internetu na dzień, czy dwa, aby przekonać się w jaki inny sposób moglibyśmy wykorzystać ten czas.