Ostatnie lata przyniosły sporo zmian jeśli chodzi o charakter pracy. Wiele czynności, które dotychczas wykonywaliśmy w siedzibie firmy, teraz możemy wykonywać zdalnie, z własnego domu. Jest to dla wielu osób bardzo duży plus, gdyż nie trzeba poświęcać czasu ani środków na dojazdy do firmy. Poza tym, możemy stworzyć sobie miejsce pracy, które będzie nam idealnie odpowiadało. Jednak praca zdalna wiąże się również z wieloma wyzwaniami. Wśród nich znajdzie się chociażby organizacja czasu pracy a także pamiętanie o odpowiedniej postawie. Przyjrzyjmy się krótko tym oraz innym czynnikom, o których nie możemy zapomnieć.

Jak zorganizować czas pracy

Kiedy pracujemy w biurze w siedzibie firmy zazwyczaj nie musimy sobie organizować czasu pracy, gdyż jest nam on z góry narzucony. Inaczej kwestia ta wygląda jeżeli pracujemy w systemie home office. W domu istnieje wiele rzeczy, które mogą nas rozpraszać, dlatego tak ważna jest dobra organizacja. Na początek warto zadbać o takie miejsce pracy, które będzie sprzyjało koncentracji. W tym celu możemy w miarę możliwości wydzielić jeden pokój w domu, który będzie nam służył jako biuro. Nie powinny mieć do niego wstępu dzieci, choć warto sobie robić krótkie przerwy, w czasie których możemy z nimi spędzić parę minut. Poza tym warto z góry wyznaczyć sobie godziny w których będziemy pracować i nie pozwolić aby coś zakłóciło ten rytm.

Inne ważne kwestie

Jedną z ważniejszych kwestii jest również odpowiednia postawa. Przy pracy z komputerem ważne jest utrzymanie prostego kręgosłupa, co niejednokrotnie może być sporym wyzwaniem. W tym celu warto zaopatrzyć się w odpowiednie krzesło lub fotel biurowy, który umożliwi nam łatwiejsze utrzymanie prawidłowej postawy. Jest to szczególnie ważne jeżeli pracujemy z domu nie tylko tymczasowo, ale raczej na stałe. Poza tym, warto zadbać o odpowiednie biurko, o wysokości, która będzie pomagała nam się skupić oraz również przyczyni się do łatwiejszego zachowania prostej sylwetki. Od czasu do czasu, średnio raz na godzinę, warto też na 5 minut oderwać wzrok od komputera, a jeśli to możliwe wykonać również kilka prostych ćwiczeń.