Praca zdalna wielu osobom wydaje się być szczytem marzeń. Można pracować nie wychodząc z domu i organizować swój czas tak jak się chce. Trzeba jednak pamiętać, że nie we wszystkich wypadkach tak to właśnie wygląda. Wiele firm wymaga mimo wszystko obecności w firmie na przykład raz na tydzień. Poza tym, wielu pracodawców narzuca godziny pracy, nie ma więc całkowitej swobody. Inaczej kwestia ta wygląda jeśli pracujemy na własny rachunek w charakterze freelancerów. W ten sposób możemy być bardzo elastyczni i dostosowywać godziny pracy do własnych upodobań. Zastanówmy się jednak w jaki sposób możemy znaleźć pracę zdalną.

Poszukiwanie zleceń

Pierwszą możliwością jest poszukiwanie zleceń. Na początku warto potraktować je jako pracę dodatkową, gdyż prawdopodobnie nie da nam ona wystarczających dochodów. Aby w ogóle przystąpić do szukania, musimy określić w jakiej dziedzinie jesteśmy dobrzy i w jakiej branży chcielibyśmy pracować. Wiele ofert pracy zdalnej wiąże się z IT, dlatego też poszukiwane są osoby o takim właśnie wykształceniu oraz umiejętnościach. Inne oferty dotyczą grafiki komputerowej, administracji, czy też copywritingu lub szeroko pojętego dziennikarstwa. Jeżeli czujemy się dobrze w jednej ze wspomnianych dziedzin, możemy szukać pracy na polskich serwisach, takich jak UseMe, czy też na serwisach zagranicznych, takich jak Freelancer.

Jak znaleźć stałą pracę

Inną możliwością jest znalezienie stałej pracy. Istnieje wiele firm, które oferują pracę w charakterze home office, jednak ich oferta jest zazwyczaj skierowana do osób o wysokich umiejętnościach w danej dziedzinie. Podstawą jest więc stały rozwój i nabywanie nowej wiedzy, szczególnie, że większość dziedzin pozwalających na pracę zdalną stale się rozwija i wymaga stałego powiększania zasobu wiedzy oraz rozwijania nowych umiejętności. Ofert pracy możemy szukać w bardzo wielu serwisach polskich, jak i zagranicznych. Jedną z ciekawszych propozycji jest założenie konta w LinkedIn, gdzie potencjalny pracodawca widząc nasze umiejętności często sam nawiązuje kontakt oferując współpracę.