Z łatwością można zauważyć, że ostatnie lata przyniosły za sobą wzrost zainteresowania zakupami internetowymi. O ile wcześniej jedynie pewien procent społeczeństwa, szczególnie osoby młode, dokonywały zakupów w Internecie, o tyle obecnie rozwiązanie to jest dużo bardziej popularne. Kupujemy najróżniejsze rzeczy i nawet osoby starsze nauczyły się obsługi takich portali jak chociażby Allegro, czy OLX, a także innych sklepów internetowych. Jest to spore ułatwienie, gdyż jeśli zamówimy produkt z dostawą do domu, to nawet nie musimy wychodzić go odebrać. Niestety, zakupy przez Internet wiążą się też z pewnym ryzykiem.

Jakie niebezpieczeństwa na nas czyhają

Podstawowym zagrożeniem jest wyłudzanie pieniędzy przez oszustów, którzy podają się na przykład za sprzedawców. Niestety, praktyki te są coraz bardziej powszechne. Dość często słyszy się, że osoba podająca się za sprzedawcę po dokonaniu przelewu wcale nie wysłała oferowanego towaru. Jest to możliwe na bardziej anonimowych portalach, typu OLX. W takim przypadku warto odebrać dany produkt osobiście i szukać ofert w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Z drugiej strony, jeżeli zależy nam na wygodzie i zakupach w sieci, to warto wybierać sprawdzone portale takie jak Allegro oraz sklepy internetowe. W przypadku tych ostatnich możemy na przykład sprawdzić dane firmy – chociażby fakt, czy widnieje w ewidencji Ceidg.

Jak dbać o bezpieczeństwo

Istnieje wiele sposobów na zadbanie o bezpieczeństwo w sieci. Poza wymienionymi powyżej, dotyczącymi dokonywania przelewów, warto znać również inne sposoby. Nieraz zdarza się, że oszuści tworzą strony przypominające do złudzenia serwisy bankowe i w ten sposób wykradają nasze dane logowania. Musimy więc być bardzo uważni i zwracać uwagę na wszelkie podejrzane wiadomości. Nie wierzmy również sms-om o treści dotyczącej problemów z dostarczeniem przesyłki i wymaganiem uiszczenia dodatkowej opłaty. Firmy kurierskie nigdy nie wysyłają tego typu wiadomości, a jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, możemy zadzwonić na infolinię, aby upewnić się czy wiadomość pochodzi od nich.