Nowoczesne drukarki 3d to ogromne ułatwienie dla wykonawców w obszarze wielu branż. Ich działanie bazuje na podobnej zasadzie co drukarki atramentowe, lecz ze względu na zastosowanie tworzywa efekt jest trójwymiarowy. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, kiedy warto skorzystać z drukarek 3D! 

  1. Jak działają drukarki 3D?
  2. Czym charakteryzuje się technologia druku 3D?
  3. Czy wydruk 3D wykonywany jest z tworzyw sztucznych?
  4. Czy przy pomocy drukarki 3D można uzyskać wydruk ze skomplikowanych kształtów?
  5. W jakich branżach stosuje się drukarki 3D?
  6. Czy drukarki 3D mają obecnie jakieś ograniczenia?
  7. Co jest niezbędne do wykonania wysokiej jakości wydruku 3D?

Drukarki 3d to ogromne ułatwienie dla osób zajmujących się między innymi wykonywaniem prototypów. Obecnie w wielu branżach drukarki 3D pozwoliły na szybsze i dokładniejsze testowanie modeli wielu bardzo kosztownych produktów.

Jak działają drukarki 3D?

Drukarki 3d działają na podobnej zasadzie co drukarki atramentowe. Na podstawie odpowiednio wykonanego projektu, głowica aplikuje konkretne ilości materiału. Jest on aplikowany warstwowo, tak aby docelowo otrzymać produkt trójwymiarowy.

Dzięki odpowiedniej technice roztapiania tworzywa sztucznego oraz aplikacji minimalnych warstw docelowy produkt charakteryzuje się nie tylko ogromną precyzją wykonania, ale również dużą wytrzymałością.

W zależności od użytej żywicy lub filamentu można uzyskać zupełnie inny efekt. Jest to nie tylko kwestia koloru, ale również stopnia twardości lub elastyczności.

Czym charakteryzuje się technologia druku 3D?

Drukarki 3d stosujące digital light processing powalają na uzyskanie wysokiej jakości wydruku wykonanego z użyciem nowoczesnej technologii oraz dopracowanych materiałów. W zależności od potrzeb można skorzystać z tworzywa o zróżnicowanych właściwościach.

Technologia drukowania 3D jest dostępna od wielu lat, lecz początkowo była wykorzystywana jedynie w bardzo niewielu środowiskach oraz branżach. Obecnie jest to produkt o coraz większej popularności oraz zmniejszającej się barierze wejścia.

Czy wydruk 3D wykonywany jest z tworzyw sztucznych?

Drukarki 3d pozwalają na stosunkowo szybkie oraz łatwe wykonanie trójwymiarowych przedmiotów. To doskonały sposób na wykonanie pojedynczych prototypów lub zwizualizowanie większych projektów. Druk 3D działa na zasadzie odwróconego szlifowania. Tam, gdzie tradycyjnie usuwa się pojedyncze warstwy w celu odkrycia pożądanego kształtu, tam w druku 3D nakłada się kolejne etapy materiału.

Drukarki 3D mogą być stosowane zarówno w przemyśle, nowoczesnych technologiach, medycynie, jak i w warunkach domowych.

Czy przy pomocy drukarki 3D można uzyskać wydruk ze skomplikowanych kształtów?

Żywica uv podobnie jak inne tworzywa, z pomocą których powstają trójwymiarowe przedmioty, umożliwiają wykonywanie projektów o różnym stopniu skomplikowania. Mogą być to zarówno niewielkie, hobbystyczne gadżety, ale także ogromnie skomplikowane oraz precyzyjne modele stosowane w zaawansowanej technologicznie medycynie. 

Na jakość wydruku ma również wpływ jakość samej drukarki. Im bardziej profesjonalny będzie to sprzęt, tym większe możliwości drukowania. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że na jakość wykonanego produktu wpływa także projekt. Jeśli będzie on wykonany nieprawidłowo, zbyt duże lub skomplikowane wydruki mogą być np. niestabilne. 

W jakich branżach stosuje się drukarki 3D?

Żywica uv, rodzaj druku, a może typ maszyny? Wszystkie te zmienne mają wpływ na jakość wydruku. W jakich sytuacjach konieczne jest zastosowanie najwyższej jakości urządzenia oraz materiałów, a kiedy jest to mniej istotne?

Obecnie drukarki 3D mają bardzo szerokie zastosowanie. Jest to przede wszystkim branża lotnicza, samochodowa, medyczna oraz jubilerska. Warto mieć także świadomość, że drukarki stosowane w takich sytuacjach mogą mieć opcję drukowania nie tylko z wykorzystaniem tworzyw sztucznych, ale także metali.

Nowoczesne drukarki są stosowane także w bardziej precyzyjnej medycynie. Najczęściej jest to obszar stomatologii oraz protetyki. Możliwe jest obecnie wydrukowanie całej protezy na podstawie projektu.

Współcześni architekci także chętnie sięgają po udogodnienia, jakie oferuje technologia druku 3D.

Czy drukarki 3D mają obecnie jakieś ograniczenia?

TPU filament, podobnie jak i różnorodna żywica oferują wygodną, skuteczną pracę. Dobrze przygotowany obszar roboczy umożliwia otrzymanie wysokiej jakości wydruku.

Obecnie technologia druku 3D jest rozwinięta do tego stopnia, że może być stosowana w nieograniczonej ilości sytuacji. Kluczową kwestią jest dobranie materiału oraz wykonanie wysokiej jakości projektu.

Co jest niezbędne do wykonania wysokiej jakości wydruku 3D?

TPU filament, żywica, drukarka 3d oraz odpowiednio szczegółowy projekt są podstawą do wykonania wydruku 3D. Obecnie wszystkie te elementy można z łatwością zdobyć oraz wykonać w warunkach domowych. To doskonały wybór dla wszystkim miłośników technologii oraz specjalistów w zakresie takich branż jak np. architektura.