Internet jest obecnie źródłem praktycznie wszystkich informacji. Znajdziemy tutaj produkty, których potrzebujemy, usługi od tych najdrobniejszych do tych największych, a także porady na każdy temat. Nic dziwnego, że wiele osób w poszukiwaniu informacji, czy też różnego rodzaju produktów sięga właśnie do sieci. Niejeden woli zrobić zakupy online niż standardowo w sklepie stacjonarnym. Internet to również miejsce, gdzie możemy znaleźć dane dotyczące praktycznie każdej firmy. Nasi potencjalni klienci będą wyszukiwać naszej firmy czy portfolio właśnie w sieci. Właśnie dlatego bardzo istotne jest pokazanie się z jak najlepszej strony. Przydatna będzie w tym strona internetowa.

Jak stworzyć stronę internetową za darmo

Najłatwiejszym sposobem jest powierzenie stworzenia swojej strony prywatnej bądź firmowej jednej z wielu agencji. Możemy jednak pokusić się również o własnoręczne stworzenie strony internetowej. Jeżeli lubimy poruszać się w sieci, dobrze się znamy na obsłudze komputera oraz sprawia nam przyjemność nauka nowych rzeczy, z pewnością uda nam się założyć własną stronę www. Z kolei rezultat, jakim będzie gotowa strona, da nam wiele satysfakcji. Aby tak było, musimy wziąć pod uwagę przynajmniej kilka czynników. Mają one związek z samą budową strony www, ale także z innymi pokrewnymi obszarami, bez których nasza strona się nie pojawi i nie zaistnieje w Internecie.

Wybór domeny

Jedną z pierwszych rzeczy, o których musimy pomyśleć przy tworzeniu strony internetowej jest wybór domeny. W tym celu warto dokładnie przemyśleć z czym wiąże się nasza działalność i wybrać coś nawiązującego do niej. Przykładowo, jeśli chcemy oferować usługi księgowe, na domenę naszej strony możemy wybrać księgowy-online lub usługi-księgowe, o ile domeny takie będą dostępne. Tutaj może pojawić się pewna trudność, gdyż najbardziej oczywiste nazwy prawdopodobnie będą już zajęte, szczególnie jeśli branża w której działamy jest szeroko rozprzestrzeniona. W takiej sytuacji musimy zdobyć się na więcej kreatywności. Możemy jako domenę wybrać również nazwę naszej firmy, pod warunkiem, że nie jest ona zbyt skomplikowana. Kolejna kwestia to rozszerzenie domeny. Jeśli działamy na polskim rynku, najlepszym wyborem będzie .pl. Taka domena wzbudza zaufanie i potencjalni klienci chętnie na nią wchodzą. W niektórych przypadkach dobrym wyborem będzie również rozszerzenie .com lub .net, szczególnie jeśli strona ma mieć charakter międzynarodowy lub być wielojęzyczna.

Wybór serwera (hostingu)

Jeżeli wybór domeny mamy już za sobą, kolejnym krokiem będzie wybór serwera, inaczej nazywanego hostingiem. Jest to swego rodzaju miejsce, w którym znajdzie się stworzona przez nas strona internetowa. Różne firmy oferują różne rozwiązania, przy czym warto pamiętać, że najtańsze nie znaczy najlepsze. Doświadczenie pokazuje, że wybór najtańszych, mało znanych firm oferujących usługi hostingowe, może nieść za sobą wiele problemów. Nie zauważymy ich na początku, ale mogą się one pojawić po pewnym czasie, na przykład kiedy będziemy chcieli dokonać pewnych zmian na naszej stronie. Jeśli więc chcemy stworzyć stronę internetową, która będzie wyglądała i działała profesjonalnie, lepiej postawić na jedną z bardziej znanych firm hostingowych. Poza tym, musimy zastanowić się nad rodzajem pakietu. Najczęściej dla niewielkich stron odpowiedni będzie pakiet podstawowy.

Jak stworzyć stronę internetową WordPress

Jeśli wybraliśmy już odpowiednią domenę oraz serwer, możemy przystąpić do samego tworzenia strony internetowej. Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie zrobienie strony internetowej w WordPressie. Jest to jedno z najbardziej popularnych narzędzi do tworzenia stron www. W tym celu na początek musimy ściągnąć samego WordPressa z oficjalnej strony, a następnie zainstalować go na serwerze. Warto zaznaczyć, że niektóre hostingi specjalnie dedykowane pod WordPressa posiadają instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi nas przez jego instalację. Jako rezultat powinniśmy na naszej domenie otrzymać czystego WordPressa, na którym możemy zainstalować wybrany motyw, a następnie go edytować. Obsługa jest dość intuicyjna, dlatego poświęcając nieco czasu z pewnością uda nam się stworzyć własną stronę. Na początku możemy poeksperymentować na darmowych motywach, jednak do stworzenia właściwej strony lepiej będzie wybrać płatny motyw, taki który był niedawno opublikowany lub aktualizowany.

Jak stworzyć stronę internetową html w Notepad++

Kolejna możliwość dla nieco bardziej zaawansowanych to stworzenie strony html. Idealnym narzędziem do tego będzie program Notepad++. Pozwala on na stworzenie samego kodu html, jak i osobnego pliku ze stylami css, które będą nadawać naszej stronie ładnego wyglądu. Jeśli chodzi o sam kod html w sieci znajdziemy mnóstwo poradników, programów do nauki, a także aplikacji, które krok po kroku pozwolą nam zapoznać się z wszystkimi możliwościami tego języka programowania. Jeśli zdobędziemy lub już posiadamy taką wiedzę, stworzenie swojej pierwszej bardzo prostej strony nie powinno być dla nas większym wyzwaniem. Gotowy kod html możemy przenieść na WordPressa lub opublikować w innej formie.