Komunikacja internetowa stała się w ostatnich latach bardzo powszechna. Obecnie wiele osób, szczególnie młodych, na co dzień korzysta z tej formy porozumiewania się z innymi. Nieraz mówi się, że komunikacja przez Internet niemal całkowicie wyparła rozmowy twarzą w twarz i w przypadku niektórych osób stwierdzenie to wcale nie mija się z prawdą. Z drugiej strony, Internet ułatwia nam utrzymywanie kontaktu z osobami, które są w innej części kraju, czy nawet świata, na przykład z członkami rodziny, którzy zdecydowali się na przeprowadzkę do innego kraju. Zastanówmy się więc w jaki sposób pojawienie się Internetu wpłynęło na relacje międzyludzkie, a także jakie są zalety oraz wady komunikowania się za pośrednictwem Internetu.

Sposoby komunikacji przez Internet

Sposobów na komunikację jest całe mnóstwo. Jeżeli chodzi o utrzymywanie kontaktu ze znajomymi i przyjaciółmi, bądź członkami rodziny, możemy wymienić chociażby powszechnie dostępne komunikatory internetowe, takie jak na przykład WhatsApp, czy Messenger. Nie ma chyba osoby, która korzysta z Internetu, a nie słyszała o tych komunikatorach. Pozwalają one na wysyłanie krótkich wiadomości oraz nagrań, dzięki czemu możemy szybko skontaktować się z daną osobą. Umożliwiają także rozmowy wideo, dzięki którym możemy zobaczyć naszego rozmówcę na ekranie. Poza nimi, dostępne jest całe mnóstwo innych możliwości, takich jak chociażby komunikacja internetowa za pośrednictwem maili (która jednak nie daje możliwości rozmowy twarzą w twarz). Możemy skorzystać również z programów stworzonych specjalnie z myślą o wideokonferencjach. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym z nich był Skype, jednak w ciągu ostatnich lat nieco stracił na znaczeniu na rzecz programów takich jak Zoom czy Google Meet. Opcje te umożliwiają nam kontakt z osobami, które dobrze znamy. Jeśli natomiast chcemy zawrzeć nowe znajomości, na komunikację przez Internet z nieznajomymi pozwalają różnego rodzaju czaty oraz grupy dyskusyjne. Do wyboru jest całe mnóstwo serwisów, które oferują taką możliwość, dzięki czemu można nawiązać kontakt z ludźmi z całego świata.

komunikacja internetowa

Komunikacja przez Internet – zalety

Komunikacja za pośrednictwem Internetu posiada wiele zalet. Jedną z nich, chyba najważniejszą, jest możliwość utrzymywania kontaktu z osobami, które przebywają w innej części świata. Ma to duże znaczenie w kontaktach osobistych, na przykład z członkami rodziny i przyjaciółmi, jak i w kontaktach biznesowych. Niejedna firma zawdzięcza swój rozwój właśnie współpracy z rynkami międzynarodowymi, a komunikacja z nimi jest możliwa właśnie dzięki różnego rodzaju komunikatorom internetowym, czy też wymianie maili bądź rozmowom poprzez wideokonferencję. Wszystko to sprawia, że firmy nie muszą ograniczać się jedynie do klientów z najbliższej okolicy, ale mogą trafić do klientów z całego świata. Jest to bardzo praktyczne szczególnie w dziedzinie IT, gdzie granice nie są żadną barierą, a zlecenia można wykonywać dla osób mieszkających na drugim krańcu świata. Trzeba przyznać, że Internet zapewnia nam możliwości, z których chętnie korzystamy, a które pozwalają nam poczuć się bliżej danej osoby. To właśnie w sieci możemy porozmawiać z naszymi bliskimi, których nie widzieliśmy od dłuższego czasu i podzielić się nowinkami oraz informacjami na temat rodziny, czy różnego rodzaju przeżyciami. Poza tym, dzięki łączom internetowym możliwe było prowadzenie lekcji, czy też praca w czasie, kiedy zajęć tych nie można było wykonywać osobiście.

Komunikacja przez Internet – wady

Z drugiej strony, trzeba przyznać, że komunikacja przez Internet ma również swoje wady. Chyba największą z nich jest fakt, że niejednokrotnie wybieramy właśnie taką formę kontaktu zamiast rozmowy twarzą w twarz. Szkoda nam czasu na spotkanie w realu albo o prostu trudno nam ten czas wygospodarować. Wiele osób tak bardzo przywykło do komunikacji za pomocą komunikatorów internetowych, czy mediów społecznościowych, że nie wyobrażają sobie bez nich życia. Kiedy natomiast przychodzi im porozmawiać z kimś bezpośrednio, maja problem z wyrażeniem swoich myśli, czy emocji. Jest to spory problem szczególnie wśród młodych osób, które często więcej czasu spędzają na rozmowy internetowe niż na rozmowy twarzą w twarz ze znajomymi, przyjaciółmi, czy nawet członkami rodziny. Trzeba też pamiętać, że komunikacja internetowa może z czasem stać się swego rodzaju nałogiem, uzależnieniem, z którym trudno zerwać. Prowadzi on do różnego rodzaju zaburzeń i braku umiejętności odpowiedniego zachowania się w relacjach interpersonalnych. W określonych etapach życia może również utrudniać samodzielne funkcjonowanie, znalezienie pracy, czy po prostu odnalezienie się w tym świecie.

komunikacja przez Internet

Komunikacja przez komputer, czy rozmowa twarzą w twarz?

Powstaje więc pytanie, czy lepiej komunikować się za pośrednictwem Internetu, czy też postawić na spotkanie twarzą w twarz. Jeśli to możliwe, w większości przypadków dużo lepsza będzie rozmowa twarzą w twarz, kiedy możemy zobaczyć naszego rozmówcę na żywo, uścisnąć jego dłoń, i widzieć jego twarz i malujące się na niej emocje. Ma to znaczenie zarówno w relacjach osobistych, jak i biznesowych. W tych pierwszych, spędzanie czasu z daną osobą na żywo umacnia więzi jakie między nami istnieją. Przyjaźnie się zacieśniają, a członkowie rodziny mogą się do siebie bardziej zbliżyć. Jeśli chodzi o kontakty biznesowe, dużo lepiej jest widzieć naszego rozmówcę na żywo. Spotkania takie wzbudzają zaufanie, a także pozwalają lepiej odczytać intencje, emocje oraz poglądy naszego rozmówcy. Może to pomóc w takim poprowadzeniu rozmowy, aby uzyskać zamierzony efekt. Z drugiej strony, rozmowa w twarzą w twarz nie zawsze jest możliwa. W takich sytuacjach komunikacja internetowa może okazać się ogromną pomocą, z której warto korzystać. Dzięki niej nie stracimy kontaktu z przyjaciółmi, którzy przeprowadzają się daleko od nas, czy z członkami rodziny. Poza tym, będziemy mogli utrzymywać kontakty biznesowe i współpracować z osobami z całego świata. Jasno więc widać, że komunikacja przez Internet może być bardzo pożyteczna, jeśli tylko umiemy z niej korzystać w odpowiedni sposób.