W obecnych czasach dostęp do Internetu jest powszechny i chyba nie ma osoby, która nie korzystałaby z tego medium. Począwszy od dzieci, poprzez młodzież, a na osobach dorosłych skończywszy wszyscy korzystają z niego na różne sposoby i w różnych celach. Jednym z nich jest zawieranie znajomości. Jedni decydują się na to z ciekawości, inni chcą w ten sposób znaleźć przyjaciół w najbliższej okolicy, a jeszcze inni swoją drugą połówkę. Biorąc pod uwagę, że jest to rozwiązanie tak często spotykane, warto zastanowić się czy jest ono bezpieczne. Poza tym, dobrym pomysłem będzie rozważenie wszelkich za i przeciw serwisów, które umożliwiają kontakt z osobami z całej Polski, a nieraz z całego świata.

Znajomość przez Internet – czy zawsze jest bezpieczna

Zacznijmy od chyba najważniejszej kwestii, a więc bezpieczeństwa. W sieci znajdziemy setki różnorodnych serwisów umożliwiających znalezienie przyjaciół, czy też swojej drugiej połówki. Z pozoru wydawałoby się, że są one w pełni bezpieczne i korzystanie z nich może pomóc niejednemu w pozbyciu się uczucia samotności. Okazuje się jednak, że portale takie mają nie tylko zalety, ale również wady. Jedna z nich wiąże się z korzystaniem z takich portali przez osoby niepełnoletnie. Bardzo chętnie używają one różnego rodzaju czatów i innych sposobów komunikacji internetowej, aby nawiązać nowe znajomości. Tak naprawdę nie wiadomo jednak kto kryje się po drugiej stronie i z kim dziecko czy nastolatek ma do czynienia. Namowy do spotkania w realu mogą się okazać bardzo niebezpieczne.

znajomość internetowa

Znajomość internetowa, a nasze dane osobiste

Inną z wad portali umożliwiających zawieranie znajomości w Internecie może być fakt, że nasze dane, jeśli są kompletne (na przykład zawierają imię nazwisko i adres oraz numer telefonu, czy adres mailowy) mogą posłużyć niewłaściwym osobom w niewłaściwych celach. Mogą służyć chociażby do kradzieży tożsamości. Nawet jeżeli dane te nie są publicznie dostępne, a tak jest w przypadku zdecydowanej większości serwisów umożliwiających zawieranie znajomości przez Internet, to warto uważać na inne niebezpieczeństwo. Im bardziej angażujemy się w daną znajomość, tym więcej informacji na temat siebie, swojej pracy, czy innych szczegółów naszego życia jesteśmy w stanie wyjawić. Może się okazać, że sami udostępnimy wszystkie swoje dane osobie, której tak naprawdę nie znamy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, może to być zagrożeniem również dla dzieci, które nie będą widziały niebezpieczeństwa jakie wiąże się z udostępnianiem tego rodzaju informacji. W podobny sposób osoba z którą rozmawiamy może dowiedzieć się kiedy nie będzie nas w domu i wykorzystać ten fakt.

Znajomość przez Internet – pierwsze spotkanie

Jeżeli jednak poznaliśmy daną osobę na tyle dobrze, że uznamy, że jest ona godnym uwagi partnerem do rozmowy, możemy zgodzić się na spotkanie lub sami je zaproponować. Jest to z pewnością jeden z bardziej stresujących momentów w znajomości zawieranej przez Internet. Wydaje się, że tygodnie, czy nawet miesiące konwersacji przez Internet pozwoliły poznać daną osobę bardzo dobrze i powinniśmy wiedzieć czego możemy się po niej spodziewać. W rzeczywistości jednak nasze oczekiwania nie zawsze pokrywają się z prawdziwym obrazem danej osoby. W sieci wiele osób jest bardziej otwartych, odważnych i śmiałych, jednak w realu mogą się one okazać osobami nieśmiałymi, czy bardzo skrytymi. Bywają również inne trudności, wynikające z różnic charakterów, których nie da się do końca poznać bazując jedynie na rozmowach internetowych. Jak więc przygotować się na takie spotkanie?

znajomość w Internecie

Kiedy znajomość internetowa przechodzi do świata realnego

Jedną z ważniejszych zasad takich spotkań jest po prostu bycie sobą. Najgorszy moment to ten, kiedy ktoś sili się na bycie kimś innym niż jest w rzeczywistości. Po pierwsze, może to zniechęcić drugą osobę, po drugie, nawet jeśli się tak nie stanie, to nie utrzymamy takiej pozyt przez dłuższy czas i wyda się, że jesteśmy zwykłymi oszustami, którzy ukrywają swoje prawdziwe ja. Z kwestii praktycznych, jeśli umawiamy się w miejscu publicznym, warto ustalić jakiś znak rozpoznawczy. Pomoże nam to łatwiej się zidentyfikować. Absolutnie niedopuszczalne jest spóźnienie się na takie spotkanie, gdyż wskazywałoby ono, że tak naprawdę nie zależy nam na tej znajomości i nie szanujemy drugiej osoby i jej czasu. Na pierwsze spotkanie warto wybrać casualowy strój, który nie będzie ani zbyt swobodny, ani zbyt elegancki. Pomoże nam on przełamać pierwsze lody. Jeżeli znajomość ma charakter poznawania swojej potencjalnej drugiej połówki, mężczyzna może pojawić się z kwiatem czy innym niezobowiązującym prezentem.

Czy znajomość z Internetu musi przenieść się do rzeczywistości

Wiele osób uważa, że naturalną koleją rzeczy jest przeniesienie znajomości z Internetu do rzeczywistości. Zazwyczaj dzieje się to po kilku tygodniach, niekiedy miesiącach od pierwszej rozmowy. Inni jednak skłaniają się ku kontynuowaniu znajomości jedynie przez Internet, gdyż uważają to za bezpieczniejsze rozwiązanie. Oczywiście zarówno jedna jak i druga propozycja ma swoje wady i zalety. Wiele będzie zależało między innymi od osobowości osób, które taką znajomość zawierają oraz od charakteru samej znajomości. Niektórzy szukają tylko osoby, z którą od czasu do czasu można wymienić się mailami i będzie to dla nich wystarczające. Inni natomiast zdecydowanie wolą rozmowę twarzą w twarz. W zależności od naszych upodobań i osobowości, możemy więc zdecydować się na jedno lub drugie rozwiązanie.