Portale społecznościowe są w obecnych czasach bardzo popularne. Chociaż cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, to jednak coraz chętniej zaglądają do nich również dorośli, w tym osoby w średnim wieku, a także osoby starsze. Fenomen tego rodzaju portali ciągle jeszcze zaskakuje, choć tak naprawdę nie powinno się to wydawać niczym dziwnym. Serwisy społecznościowe pozwalają na łatwą i szybką komunikację z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi, a na tym wielu z nas zależy. Jest to z pewnością jedna z dużych zalet tego rodzaju portali. Pojawia się tutaj również pewna ilość wad. Zastanówmy się więc jakie zalety i wady portali społecznościowych można wymienić oraz które z nich przeważają.

Zalety serwisów społecznościowych – kontakt z bliskimi

Zacznijmy od wymienienia zalet portali społecznościowych. Jak już wspomnieliśmy na wstępie, jest to możliwość bardzo łatwej komunikacji z niemal każdą osobą. Niemal, gdyż nie wszyscy decydują się na założenie swojego konta w jednym z takich portali. O tym, jakie są przyczyny takiej decyzji, powiemy nieco dalej. Nie zmienia to jednak faktu, że zdecydowana większość osób korzysta z tego udogodnienia i jest ono bardzo praktyczne. Dzięki serwisom społecznościowym możemy nie tylko łatwo utrzymywać kontakt ze znajomymi ze szkoły, czy z pracy, ale również, a może przede wszystkim, z osobami, które znajdują się dalej – w innej miejscowości, kraju, a może nawet kontynencie. Obecnie świat skurczył się do rozmiarów tak zwanej globalnej wioski, dzięki czemu nie jest problemem przeprowadzka na drugi koniec świata, czy znalezienie tam pracy. Co więcej, można ją znaleźć jeszcze przed wyjazdem. Dlatego też portale społecznościowe są rozwiązaniem, które wychodzi na przeciw potrzebie utrzymywania kontaktu z bliskimi, którzy znajdują się daleko od nas.

portale społecznościowe

Zalety portali społecznościowych – dostęp do informacji

Portale społecznościowe dają nam również możliwość zorientowania się co słychać u naszych znajomych. Możemy być na bieżąco ze wszystkimi ważnymi momentami w ich życiu, dzięki obserwowaniu ich profilu w mediach społecznościowych. Wiele osób publikuje zdjęcia z ważnych uroczystości, wydarzeń, wakacji, czy jeszcze innych momentów. Poza tym, w grupach tematycznych możemy znaleźć przydatne informacje niemal na każdy temat. Może to być specjalistyczna wiedza z dość wąskiego zakresu lub przydatne informacje ogólne. Istnieje także wiele grup zrzeszających osoby pochodzące z danego miejsca, czy miejscowości i publikujące najnowsze wydarzenia. Mogą być one pomocne także w przypadku wynajmu mieszkania oraz różnego rodzaju aktywności, takich jak chociażby wyjazd do innego kraju na wakacje, czy też na dłużej, na przykład w celu znalezienia pracy.

Wady portali społecznościowych – brak prywatności

Oprócz zalet wymienionych powyżej, istnieją także pewne wady portali społecznościowych. Jedną z nich z pewnością będzie fakt, że publikując wydarzenia z naszego życia, ograbiamy się z prywatności. Wiele osób, często takich, których nawet nie znamy, ma dostęp do naszych zdjęć, czy różnego rodzaju informacji na nasz temat. Mogą one zostać wykorzystane w niewłaściwych celach. Już nie raz mówiono o tym w jaki sposób z takich informacji korzystają chociażby złodzieje. Kiedy publikujemy informację o wyjeździe na wakacje lub zdjęcia z wakacji, mogą oni łatwo ustalić, że nie ma nas w domu. Jeśli mają informację na temat naszego adresu zamieszkania, włamanie się może być dla nich idealną opcją, bo wiedzą, że dom stoi pusty. Poza tym, jeśli udostępniamy publicznie swoje dane, możemy narazić się również na kradzież tożsamości, dlatego korzystając z serwisów społecznościowych, warto zachować czujność i rozsądek.

serwisy społecznościowe

Wady portali społecznościowych – strata czasu

Nie da się ukryć, że serwisy społecznościowe mogą ograbić nas z naprawdę dużej ilości czasu. Prawdopodobnie wielu z nas zdarzyło się, że weszliśmy do jednego z portali społecznościowych tylko na chwilkę, żeby zobaczyć jakie nowe informacje się pojawiły, a po chwili zorientowaliśmy się, że minęła godzina, dwie, czy jeszcze więcej czasu. Jest to z pewnością bardzo duże wyzwanie szczególnie dla młodych osób, dla których portale społecznościowe stały się w zasadzie nieodłączną częścią ich życia, chociaż może dotyczyć również osób dorosłych. Aby nie dać sobą zawładnąć, wiele osób z góry określa czas jaki zamierza poświęcić na korzystanie z tego rodzaju serwisów i na przykład ustawia alarm, aby nie przekroczyć tego czasu.

Czy zakładać konto w portalach społecznościowych

W związku z wymienionymi powyżej zaletami i wadami serwisów społecznościowych, wiele osób zastanawia się czy warto zakładać w nich konto. Decyzja może być naprawdę trudna, gdyż osoby takie zazwyczaj chcą utrzymywać kontakt ze swoimi bliskimi, jednocześnie nie marnując czasu na przeglądanie wszelkich pojawiających się nowości, czy informacji na ich temat. Jest to możliwe, jednak wielu zauważyło, że trudne do osiągnięcia. Z drugiej strony, możemy utrzymywać kontakt ze znajomymi bez konieczności korzystania z portali społecznościowych, a jedynie za pomocą aplikacji służących na przykład do prowadzenia wideokonferencji, które taki kontakt umożliwiają.