Ogromna część społeczeństwa ma konto na przynajmniej jednym portalu społecznościowym. Wciąż przybywają nowe, a co za tym idzie, liczba potencjalnych konsumentów zwiększa się.

W czym tkwi fenomen takich portali?


Największą zaletą takich serwisów jest możliwość odnalezienia znajomych i utrzymywania z nimi kontaktu. Pamiętasz koleżankę ze szkolnej ławki z podstawówki? Wiesz ze wyjechała za granice i nie masz do niej nawet numeru telefonu. Portale społecznościowe w dużej mierze ułatwiają nam kontakt właśnie z takimi osobami.


Martwi jednak fakt, ze coraz częściej zdarza się nam kontaktować ze wszystkimi znajomymi tylko za pomocą serwisów internetowych. Nie wychodzimy już tak często na spotkania towarzyskie i tak zwane pogaduchy z koleżankami. Wolimy utworzyć grupę na czacie i wysyłać sobie emotikony. Często okazuje się, ze gdy dochodzi do spotkania w realu, tak naprawdę nie mamy o czym rozmawiać. Dlatego ważne jest pielęgnowanie prawdziwych znajomości. Czat nigdy nie zastąpi popołudniowego spotkania z przyjaciółmi przy kawie.


Serwisy takie to nie tylko kontakt ze znajomymi. To również pokazanie siebie, własnej osoby. Poprzez zdjęcia i wpisy o ważnych wydarzeniach mamy okazje stworzyć profil, który pokaże znajomym co u nas słychać. Należy jednak uważać co i komu udostępniamy, szczególnie jeżeli mamy do czynienia ze znajomymi poznanymi dzięki portalom społecznościowym. Bo właśnie na takich portalach mamy również możliwość poznać nowe, interesujące osoby, które mogą stać się ważnymi w naszym życiu. To ogromna zaleta, jeżeli podchodzimy do tego z dystansem. Pamiętajmy, że nigdy nie wiadomo kto znajduje się po drugiej stronie monitora.


Niemniej jednak portale społecznościowe są naprawdę ciekawą formą kontaktu ze znajomymi i dzielenia się własnymi przemyśleniami z osobami, z którymi nie mamy na co dzień kontaktu. Jednak jak wszystko inne nie możemy przesadzić. Łatwo jest się wciągnąć w świat wirtualny i nie zauważamy nawet jak tracimy rzeczywistość. Jest to problem szczególnie wśród osób młodych. Należy więc znaleźć również czas na prawdziwe życie. A Internet i portale społecznościowe niech będą tylko ciekawą, chwilową odskocznią od codzienności.