Wielu z nas zna takie systemy jak Windows, czy MacOS. Są to bardzo dobre i funkcjonalne systemy, lecz nie są one pozbawione wad jedną z nich są ograniczenia związane z uprawnieniami administratora. Oznacza to, że nie możemy w pełni korzystać z systemu pod kątem modyfikacji plików systemowych lub instalacji niektórych aplikacji, funkcji. Istnieje jednak ciekawe rozwiązanie, jakim jest Linux, a dokładnie jego dystrybucje, których jest dziesiątki. Dodatkowo potrafią się one od siebie znacząco różnić. Jaką dystrybucje Linuxa zatem wybrać?

Co to jest Linux?

Jest to jeden z systemów operacyjnych, który ma otwarty kod źródłowy. Każdy z nas może go przeglądać i dowolnie modyfikować. Początki systemu Linux sięgają roku 1991 i od tego czasu powstały dziesiątki jak i nie nawet setki różnych dystrybucji, czyli modyfikacji pierwszego oprogramowania. Masę osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że w ich telefonie znajduje się system Android, który był, jest tworzony na podstawie Linuxa. Możemy dojść więc do wniosku, że tak jak android jest jednym z popularnych systemów mobilnych to tak samo Linux jest jednym z popularnych systemów komputerowych.

Czy Linux jest darmowy?

90% dystrybucji Linuxowych to darmowe systemy, które możemy znaleźć w formie pliku ISO na stronie producenta. Zapłacić nam może przyjść jedynie za wersje, które przeznaczone są dla firm oraz pod serwery do użytku firmowego jak i prywatnego. Dystrybucje te w większości zostały napisane i wydane przez hobbistów i nie powstały one dla zysku nawet jeśli jakaś zaimplementowana aplikacja została wydana przez dużą korporację, gdyż w ten sposób firma zyskuje dostęp do szerokiego grona tak zwanych betatesterów wiedząc w ten sposób co można w danym programie zmienić lub ulepszyć.

Jaki Linux na początek?

Instalacja najbardziej popularnego systemu na świecie, jakim jest Windows nie jest wcale taka trudna. Opiera się ona głównie bowiem na intuicyjnym klikaniu przycisku dalej i wypełnianiu pojawiających się na ekranie zadań. Po instalacji obsługa całego systemu jest również prosta. Nie ważne, czy korzystamy z pierwszego komputera, czy z np. dziesiątego na, którym jest zainstalowany Windows to i tak w życiu nas nic nie zaskoczy. Natomiast z dystrybucjami Linuxa jest nie co inaczej.
Umiejętne korzystanie z niego będzie wymagać od nas odrobiny wiedzy, jaką musimy posiadać w przypadku takiego systemu oraz poszczególnych jego dystrybucji. Dlatego warto dowiedzieć się co dana dystrybucja jest w stanie nam zaoferować, by nie rzucić się na głęboką wodę zastanawiając się potem jaka funkcja, za co odpowiada. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przerzucić się na bardziej zaawansowane z nich nieco później, ale swoją przygodę najlepiej zacząć od tych, które są bardziej przyjazne początkującym.
W tym artykule zajmiemy się niektórymi podstawowymi dystrybucjami Linuxa takimi jak:

Linux Mint

System ten można z łatwością zainstalować na laptopie jak i komputerze stacjonarnym. Za jego pomocą świeżo po jego zainstalowaniu jesteśmy w stanie stworzyć lub z edytować dany dokument tekstowy. Mamy też możliwość odpalania plików, które zawierają popularne rozszerzenia takie jak: MP3, MP4, czy RAR oraz ZIP. Dodatkowo interfejs jest na tyle przejrzysty i wygodny, że osoba przenosząca się z Windowsa na tę dystrybucję Linuxa powinna sobie poradzić ona z jego obsługą. System ten odratuje nie jeden starszy komputer, który wykrzacza się podczas wykonywania najprostszych czynności na Windowsie.

Linux Ubuntu

System po instalacji jest w pełni gotowy do działania. Interfejs jest opracowany w taki sposób, aby użytkownik w łatwy sposób mógł wykonać proste zadania takie jak: edycja dokumentów, instalacja potrzebnych programów za pośrednictwem sklepu po zaimportowaniu pliku z repozytorium. Dodatkowo na uwagę zasługują także:
Bezproblemowe aktualizacje
Wysoki poziom zabezpieczeń
Stabilność
Szybkość działania

Wymagania sprzętowe

System Linux Ubuntu nie potrzebuje komputera z najlepszymi podzespołami. Wystarczy, że zakupimy sprzęt o następującej specyfikacji:
2 rdzeniowy procesor o minimalnym taktowaniu 2 GHz
4 GB Pamięci RAM
Minimum 25 GB miejsca na dysku
Napęd CD/DVD lub wejście USB na pendrive, dysk przenośny
Wymagane jest też podłączenie internetowe