W obecnych czasach niemal każda firma decyduje się na posiadanie swojej strony internetowej. W ten sposób dużo łatwiej dotrzeć do większej liczby klientów, a także zadbać o prestiż i renomę firmy. Szczególnie w ostatnich latach firma, która nie istnieje w Internecie ma trudne zadanie jeśli chodzi o zdobycie zaufania klientów. Poza tym, wiele osób chętniej zagląda na strony internetowe lub robi zakupy w Internecie. Wszystko to sprawia, że strona internetowa wydaje się niezbędnym elementem prowadzenia firmy. Na początek trzeba jednak wybrać odpowiednią domenę. Jak to zrobić?

Jaką domenę wybrać

W celu wybrania najlepszej domeny warto pamiętać o kilku czynnikach. Jeżeli już posiadamy firmę o określonej nazwie, warto zorientować się czy nazwa domeny pokrywająca się z nazwą naszej firmy jest dostępna. Jeśli tak kwestia domeny jest praktycznie od razu rozwiązana. Jeśli nie, możemy pomyśleć nad innym rozwiązaniem. Należy przy tym pamiętać, że nazwa domeny powinna być łatwa do wymówienia oraz zapamiętania przez naszych klientów. Dzięki temu chętniej będą oni zaglądać na naszą stronę i nie pomylą jej z żadną inną. Kolejną kwestią jest wybór odpowiedniego rozszerzenia. Jeżeli firma działa tylko na rynku polskim, najlepszym wyborem będzie rozszerzenie .pl, jeśli jednak ma charakter bardziej międzynarodowy, lepiej będzie postawić na warianty takie jak .com lub .net.

Ile kosztuje domena

Sam zakup domeny może mieć bardzo różny koszt. Jeżeli chcemy otrzymać popularną nazwę lub coś znanego, domena może kosztować bardzo dużo. Często zresztą tego rodzaju domeny są już pozajmowane. Jeżeli natomiast decydujemy się na bardziej neutralną nazwę, która nie jest tak znana i powszechna, prawdopodobnie zapłacimy mniej. Podobnie kwestia ma się z rozszerzeniem domeny. Za domenę z popularnymi rozszerzeniami, takimi jak .pl czy .com zapłacimy więcej niż za domenę z rozszerzeniami mniej powszechnymi, takimi jak na przykład .info, czy podobnymi. Kolejna kwestia dotyczy przedłużania domeny, gdyż jej zakup daje nam możliwość jej użytkowania przez rok. Warto więc jeszcze przed zakupem przyjrzeć się ile będzie kosztowało jej przedłużenie na następny rok.