Wokół pracy specjalistów jakimi są programiści pojawiło się wiele mitów. Niektóre informacje jakie można znaleźć w Internecie są prawdziwe, inne nie mają nic wspólnego z prawdą. Nie ulega jednak wątpliwości, że mówiąc o stronach internetowych, czy aplikacjach, musimy przyznać, że to właśnie programiści – a szczególnie ich twórcy – znają się na nich najlepiej. Wykonują oni pracę, z której efektów wszyscy chętnie korzystamy. Powstaje jednak pytanie, czy programista to ktoś zamknięty w czterech ścianach, kto boi się świata i nie wychodzi do ludzi? I ile tak naprawdę zarabiają programiści? Na te pytania postanowimy się znaleźć odpowiedź?

Kim jest typowy programista?

Odpowiedź może być dla wielu w pewnym sensie rozczarowująca. Podajmy pewien przykład: czy da się uogólnić jaki jest typowy lekarz albo typowy nauczyciel? Nie do końca, gdyż każdy ma swój charakter, swoją osobowość, swoje zainteresowania. Podobnie jest z programistami. Chociaż utarła się opinia, że są to introwertycy, którzy najlepiej czują się z sobą samym i najchętniej nie wychodziliby ze swoich czterech ścian i nie nawiązywali z nikim kontaktu, to rzeczywistość jest zupełnie inna. Oczywiście, zdarzają się takie jednostki, jednak należą one do mniejszości, gdyż w obecnych czasach praca programisty polega zazwyczaj na współpracy w zespole, czy to w biurze, czy też zdalnie. Wielu z nich to osoby towarzyskie, które jednak mają umiejętności i cechy charakteru potrzebne do wykonywania tego zawodu, a także nigdy nie przestają się uczyć i rozwijać

Ile zarabia programista?

Kolejne zagadnienie to kwestia zarobków. Chyba nic tak nie wpływa na emocje jak słyszenie o tym ile to zarabiają programiści. Często kwoty te podawane są w dziesiątkach tysięcy, jednak tak naprawdę takie sumy zarabiają tylko nieliczni. Są to osoby o bardzo dużym doświadczeniu, które obejmują wysokie stanowiska w firmach cieszących się dobrą renomą. Przeciętny programista, który dopiero zaczyna swoją karierę nie ma co liczyć na tak wysokie wynagrodzenie. W pierwszych kilku latach pracy jest to zazwyczaj kilka tysięcy, przy czym czasami może to być 4 tysiące, a czasami 8, jednak na pewno nie na samym początku kariery.