Monitory to urządzenia, z których korzystamy praktycznie każdego dnia. W pracy, podczas nauki czy w czasie wolnym – można powiedzieć, że podobnie jak inne urządzenia elektroniczne, stały się elementem naszego życia zawodowego, jak i relaksu. Jednak tylko osoby posiadające specjalistyczną wiedzę lub zaawansowani użytkownicy są świadomi tego, że wybór monitora to nie tylko zwrócenie uwagi na rozdzielczość czy rozmiar. Elementem, który również jest niezwykle istotny, jest matryca monitora. Kiedy sprawdzi się matryca VA, a kiedy IPS? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat panelu monitora.

Jaka matryca monitora będzie odpowiednia?

Jak już wspomnieliśmy, w trakcie zakupów większość użytkowników zwraca uwagę na wymiary monitora, częstotliwość odświeżania, rodzaj powierzchni ekranu czy inne funkcje, które mają za zadanie uprzyjemnić korzystanie z urządzenia. W takim razie dlaczego matryca monitora i wiedza w tym temacie są również ważne przy wyborze nowego urządzenia?

Warto mieć świadomość, że typ panelu monitora to tak naprawdę istotna cecha, która określa jego działanie, a także zadania, w jakich sprawdzi się najlepiej. Stąd inna matryca będzie lepszym wyborem, jeśli poszukujemy monitora gamingowego, a inna jeśli zależy nam na monitorze do prac biurowych.

Matryca VA – kiedy się sprawdzi?

Matryca VA (Vertical Alignment, czyli wyrównanie pionowe) to panel LCD wykorzystujący ciekłe kryształy i prąd elektryczny. Za jedną z największych zalet matrycy VA uznaje się zdolność do blokowania światła z podświetlenia, kiedy nie jest ono pożądane. To sprawia, że w monitorach z matrycą VA mamy do czynienia z wyższymi współczynnikami kontrastu i głębszą czernią w porównaniu z innymi technologiami LCD, a także z szerokim zakresem tonalnym. To sprawia, że monitory z matrycą VA stanowią idealny wybór dla miłośników filmu, którym zależy na jak najlepszej jakości obrazu. Oprócz tego matryca VA cechuje się dobrym odwzorowaniem kolorów, jednak w tej kwestii przegrywa z matrycami IPS.

Czym jest matryca IPS?

Kolejny rodzaj to matryca IPS (In-Plane-Switching). To rodzaj panelu monitora LCD, który został w celu ulepszenia technologii paneli TN poprzez poprawę jakości obrazu. Matryca IPS na tle pozostałych technologii LCD wyróżnia się spójnością, ulepszonymi kątami widzenia i doskonałym odzwierciedleniem kolorów. W tym przypadku każdy odcień koloru zachowuje swoją niepowtarzalną tożsamość, niezależnie od położenia na monitorze. Odwzorowanie kolorów jest lepsze niż w matrycy VA. Krótszy jest jednak czas reakcji.

Kto powinien zdecydować się na wybór monitora z matrycą IPS? To odpowiednie rozwiązanie dla osób, które zawodowo zajmują się projektowaniem graficznym, a także dla fanów piłki nożnej czy graczy, którym zależy na płynnym obrazie i szybkim czasie reakcji.

Matryca LED – co warto o niej wiedzieć?

Matryca LED (Light-emitting Diode) jest podzbiorem LCD, a dokładniej jego ulepszeniem. Podczas gdy LCD dotyczy typu wyświetlacza, LED wskazuje tylko podświetlenie w wyświetlaczu ciekłokrystalicznym. Matryca LED może zaoferować różne zalety. Jest to chociażby smuklejszy design w porównaniu z panelami LCD opartymi na CCFL. Oprócz tego posiadają lepsze kąty widzenia, są trwałe i energooszczędne.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.