Chyba już od początku powstania obu systemów operacyjnych – Windows i Linuxa, oba zdobyły zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jedni próbują przekonać drugich o wyższości preferowanego przez nich systemu i na odwrót. Trzeba przyznać, że każdy z nich ma swoje wady i zalety i tak naprawdę wybór konkretnego systemu operacyjnego będzie zależał od naszych osobistych potrzeb. Dlatego też może okazać się, że to co dla jednych jest wadą Windowsa bądź Linuxa, dla innych może okazać się jego zaletą. Przyjrzyjmy się pokrótce obu systemom operacyjnym, aby ustalić do jakich zadań będą się najlepiej nadawać i kto najbardziej na nich skorzysta.

Zalety i wady Windowsa

Windows jest tak naprawdę chyba najpopularniejszym systemem operacyjnym wśród przeciętnych użytkowników. Jest on na tyle łatwy w obsłudze, że powinien sobie z nim poradzić praktycznie każdy kto ma chociaż podstawową wiedzę na temat obsługi komputera. Poza tym, na Windowsie możemy zainstalować wiele programów, które na Linuxie nie będą działać. Trzeba jednak zauważyć, że jest on systemem płatnym, a więc musimy na jego zakup wydać pewną sumę. Poza tym, Windows posiada pewne luki w oprogramowaniu, a także jest bardziej narażony na wirusy (wiąże się to po prostu z jego większą popularnością).

Zalety i wady Linuxa

Zdarza się słyszeć opinie, że Linux jest zbyt trudny w obsłudze. Nic bardziej mylnego. Można by raczej powiedzieć, że jest po prostu inny od Windowsa, jeżeli więc ktoś przywykł do obsługi komputera z Windowsem może po prostu potrzebować więcej czasu na przestawienie się na inny system operacyjny. Dużą zaletą Linuxa jest fakt, że jest on dostępny a darmo, a poza tym w Internecie znajdziemy wiele programów typu open source (darmowych). Warto zwrócić uwagę również na bezpieczeństwo. Twórcom wirusów raczej nie chce się tworzyć oprogramowania, które trafi jedynie do nielicznych osób używających tego systemu operacyjnego. Plusem jest również możliwość personalizacji wyglądu w większym stopniu niż na Windowsie. Do jego wad można zaliczyć chociażby niewielką ilość sterowników, a także pewne luki w oprogramowaniu.